АЙМГИЙН АВАРГУУД ТОДОРЛОО

 АЙМГИЙН АВАРГУУД ТОДОРЛОО

14 АЙМГИЙН “АЛДАРТ УЯАЧ” ТОДОРЛОО

Монголчууд бид морьтон ард түмэн. Морьгүйгээр, морин уралдаангүйгээр, морины өв соёлгүйгээр монголчуудыг төсөөлөшгүй.  Үндэсний морин уралдаан хэмээх өв соёл, ёс заншлыг тээж, хөгжүүлж тордож яваа уяачдаа алдаршууллаа. Уясан хүлэг морьд нь хурдан, унаач хүүхдүүд нь эрүүл саруул, олон жил хурдан мориныхоо уяа сойлго тааруулж улс, бүс, аймгийн хэмжээний наадмуудаас түрүү, айраг авсан уяачдыг аймгийн Засаг даргын 2020 оны А/208 дугаар захирамжаар аймгийн “Алдарт уяач” цол тэмдэгээр 14 уяачыг шагнав.

  1. Айраг сумын уяач Чулуунбатын Лхагвасүрэн
  2. Алтанширээ сумын уяач Цэвээндоржийн Сэрдамба
  3. Дэлгэрэх сумын уяач Доржийн Мягмарпүрэв
  4. Иххэт сумын уяач Дүнхийн Түмэндэмбэрэл
  5. Иххэт сумын уяач Цэнд-Аюушийн Төмөр
  6. Өргөн сумын уяач Бурмаагийн Түвшинжаргал
  7. Өргөн сумын Лувсандоржийн Амартүвшин
  8. Сайншанд сумын уяач Цэмпэлийн Чулуунбаатар
  9. Сайншанд сумын уяач Амгалангийн Шижирбаатар
  10. Сайншанд сумын уяач Ариунгэрэлийн Эрдэнэхүү
  11. Сайншанд сумын уяач Чимидийн Батсүх
  12. Сайхандулаан сумын уяач Хоролсүрэнгийн Ундрах-Эрдэнэ
  13. Улаанбадрах сумын уяач Төмөрсүхийн Алтанбат
  14. Улаанбадрах сумын уяач Машбатын Баттогтох

АЙМГИЙН “АВАРГА ТЭМЭЭЧИН” ЦОЛООР 6 ТЭМЭЭЧИН ШАГНУУЛЛАА

Монголчууд бид найрсаг, зочломтгой, зантай, ухаан сэргэлэн, хэл яриа хурц, халуун, хүйтэн алинд ч дасан зохицож амьдрах чадвартай, туйлын тэвчээр, хүлээцтэй, малын соёлоо ихэд дээдэлдэг ариун нандин ёс заншилтай ард түмэн билээ. Таван хошуу малын тэргүүн хэмээн нэрлэгддэг Тэмээ хэмээх сүрлэг сайхан малыг өсгөн үржүүлж ашиг шимийг хүртэн, тоо толгойг нь нэмэгдүүлэн яваа малчдыг ардаршуулав. Аймгийн Засаг даргын 2020 оны А/197 дугаар захирамжаар “Аварга тэмээчин” цол тэмдгээр дараах тэмээчдийг шагнажээ.

  1. Даланжаргалан сумын Өнгөт багийн тэмээчин Жанганы Батсайхан
  2. Мандах сумын Алхантээг багийн тэмээчин Буяндэлгэрийн Анхбаясгалан
  3. Сайхандулаан сумын Улааншороот багийн тэмээчин Цэрэннадмидын Ганцоож
  4. Хатанбулаг сумын Халив багийн тэмээчин Оюуны Эрдэнэ-Очир
  5. Хатанбулаг сумын Эргэл багийн тэмээчин Чимэддоржийн Батбаатар
  6. Хөвсгөл сумын Жавхлант багийн тэмээчин Лувсаншаравын Нямсүрэн

АЙМГИЙН “ХОШОЙ АВАРГА МАЛЧИН ӨРХ” 5 НЭМЭГДЛЭЭ

Монгол Улсын эдийн засгийн үндэс суурь нь болсон билчээрийн мал аж ахуй бол олон мянган жилийн туршид байгаль, цаг агаарын хатуу ширүүн шалгарлыг даван туулж нүүдлийн соёл иргэншилээ эрхэмлэн мал сүргээ таван төрөл дээр нь тогтвортой өсгөн үржүүлж, ашиг шимийг нь нэмэгдүүлэн, малч ухаан, ажиллах арга туршлагаараа манлайлан ажилласан малчдыг аймгийн Засаг даргын 2020 оны А/197 дугаар захирамжаар аймгийн “Аварга малчин өрх”-өөр шалгарууллаа.

  1. Даланжаргалан сумын Өнгөт багийн малчин Лодойн Сүрэн-Ухна, гэргий Качушийн Ариунаа
  2. Даланжаргалан сумын Бичигт багийн малчин Бямбын Эрдэнэдалай, гэргий  Очирхуягийн Пүрэвсүрэн
  • Дэлгэрэх сумын Аманшанд багийн малчин Доржийн Мягмарпүрэв, гэргий Болоожийн Цэнгэлмаа
  • Сайхандулаан сумын Жавхлант багийн малчин Хорлоогийн Батсайхан, гэргий Дэлгэрсайханы Хандсүрэн
  • Эрдэнэ сумын Еншөөв багийн малчин Банзрагчийн Болдбаатар, гэргий Шараагийн Өнөржаргал

ЭНЭ ЖИЛ АЙМГИЙН “АВАРГА МАЛЧИН ӨРХ” ОЛОН ТӨРЛӨӨ

Айраг сум:

  1. Нард багийн малчин Гантөмөрийн Оюунбаатар, гэргий Адьяагийн Ариунзаяа
  2. Нард багийн малчин Сүхбатын Отгондулам
  3. Сайн-Ус багийн малчин Загдын Лхагвасүрэн, гэргий Отгоны Оюунжаргал

Алтанширээ сум:

  1. Хаяа багийн малчин Хасбатын Насанжаргал, гэргий Дорждаваагийн Ууганчимэг
  2. Хаяа багийн малчин Баатарын Сайнбуян, гэргий Пүрэлжигийн Мядагмаа
  3. Тойг багийн малчин Болдбаатарын Мөнхбаяр, гэргий Даваажавын Ариунжаргал
  4. Тойг багийн малчин Жанчивын Бямбадорж, гэргий Хунагын Алтансүх

Даланжаргалан сум:

  1. Өнгөт багийн малчин Нямдоржийн Ганбаяр, ээж Жамцын Цэгмэд
  2. Өнгөт багийн малчин Жигмэдсүрэнгийн Энхсайхан, гэргий Намжилзавын Одончимэг
  3. Өнгөт багийн малчин Сүрэн-Ухнын Одбаяр, гэргий Энхтөрийн Пүрэвсүрэн
  4. Элдэв багийн малчин Сүхээгийн Батсайхан, гэргий Баярсайханы Баярцэцэг
  5. Элдэв багийн малчин Дэлгэрсайханы Энхжаргал, гэргий Шархүүгийн Нэргүй

Дэлгэрэх сум:

  1. Аманшанд багийн малчин Содномцэрэнгийн Ганзориг, гэргий Сахилгын Даваасүрэн
  2. Бумбат багийн малчин Дамбын Буянравжих, гэргий Цэвээндоржийн Норжинцогзол
  3. Бумбат багийн малчин Ойдовын Батбуян, гэргий Цэвээндоржийн Мөнхбаяр
  4. Цагаанхад багийн малчин Дэлгэрсуурийн Одхүү, Ээж Гомбожавын Эрдэнэчимэг

Иххэт сум:

  1. Баян багийн малчин Лепийн Батжаргал, гэргий Цэдэвсүрэнгийн Шинэцэцэг
  2. Бүрдэнэ багийн малчин Цагаан-Өвгөний Батчулуун, гэргий Өлзийхутагийн Оюунчимэг
  3. Бүрдэнэ багийн малчин Очирхуягийн Батхуяг, гэргий Батмөнхийн Баярсайхан

Замын-Үүд сум:

  1.  Оргодолын Эрдэнэбаатар, гэргий Дашжамцын Батзаяа

Мандах сум:

  1. Өехий багийн малчин Жанчивсүрэнгийн Чулуунбаатар, гэргий Баатарын Алтанцэцэг
  2. Өехий багийн малчин Бавуудоржийн Мөнхбат, гэргий Донровжамцын Энх-Өнөр
  3. Өехий багийн малчин Маамын Эрдэнэбилэг

Өргөн сум:

  1. Баянмөнх багийн малчин Содном-Ишийн Алтангэрэл, гэргий Омбын Энхцэцэг
  2. Баянмөнх багийн малчин Түнтүүгийн Жамбалдорж, гэргий Содном-Ишийн Алдармаа
  3. Сүмийнбулаг багийн малчин Халзанхүүгийн Бат-Идэр, гэргий Очирбаатарын Золбаяр
  4. Сүмбэр багийн малчин Лхажавын Галбадрах, гэргий Баатарчулууны Хонгорзул

Сайншанд сум:

  1. Зүүнбаян багийн малчин Буянтогтохын Сарантуяа
  2. Зүүнбаян багийн малчин Улаан-Ухнын Төмөрчөдөр, гэргий Эрдэнэ-Очирын Амартүвшин

Сайхандулаан сум:

  1. Улааншороот багийн малчин Мөнхзавын Азхүү, гэргий Намсрайн Батцэцэг
  2. Өлзийт багийн малчин Гуулингийн Ундрах-Эрдэнэ, гэргий Батсүхийн Алтанцэцэг

Хатанбулаг сум:

  1. Эргэл багийн малчин Түдэвийн Цогтбаатар, гэргий Хургаагийн Баттуул

Хөвсгөл сум:

  1. Жавхлант багийн малчин Отгон-Амжилтын Эрдэнэбат, гэргий Сосорбурамын Отгончимэг
  2. Чулуут багийн малчин Лувсанренчингийн Ганзориг, гэргий Мөнх-Очирын Мөнхтуяа
  3. Элст багийн малчин Аюурын Сүхболд, гэргий Доржийваанчигийн Соёлмаа
  4. Элст багийн малчин Жанчивдоржийн Амарсайхан, гэргий Ойдовсүрэнгийн Анхилмаа

Улаанбадрах сум:

  1. Баянболд багийн малчин Батбаярын Батдэлгэр, гэргий Батсүхий Батцэцэг
  2. Сангийн далай багийн малчин Дамдинжавын Энхмандал, гэргий Болоожийн Будсүрэн
  3. Сангийн далай багийн малчин Цэсрэндханямын Ганбат, гэргий Гүрбазарын Өлзийжаргал

Эрдэнэ сум:

  1. Бүрдэнэ багийн малчин Гунгаа-Очирын Бямбадорж, гэргий Лутжаргалын Оюунтуяа
  2. Дөрвөлж багийн малчин Хүрэлийн Батболд, гэргий Сугирын Баяржаргал
  3. Дөрвөлж багийн малчин Гавуугийн Эрдэнэбаяр, гэргий Балжиннямын Цэнгэлцэцэг
  4. Еншөөв багийн Өвгөний Батбаяр, гэргий Чагдагийн Наранчимэг
  5. Цагаанхөтөл багийн малчин Рэнцмаагийн Эрдэнэбаатар, Алтанцэцэгийн Цэндмаа
Tsetseg

Tsetseg

https://dmedia.mn

Радио телевиз медиа урлагийн сургуулийг сэтгүүлчээр төгссөн. Монгол Улсын их сургуулийн судалгааны сэтгүүл зүйн магистр. Өдөр тутмын сонинд гурван жил ажилласан туршлагатай.

Төстэй мэдээллүүд

Leave a Reply

Your email address will not be published.